چگونه تمرکز را افزایش دهیم

چگونه تمرکز را افزایش دهیم ؟

افزایش تمرکز در مطالعه و فعالیت های روزانه یکی از عوامل اصلی موفقیت هر فرد است زمانی که شما تمرکز بالا برای مطالعه داشته باشید مطلب را بهتر و سریع تر یاد می گیرید و دائما حواستان به دور و اطراف پرت نمی شود. در این مطالب 6 راهکار برای افزایش تمرکز به شما خواهم آموخت.

تفکر مثبت

زمانی که شما روی مسائل پیرامون خود تفکر مثبت دارید و هر اتفاقی را به فال نیک می گیرید و مشکلات و سختی ها را پلی برای رسیدن به مقصد می کنید انرژی خود را برای انجام دادن کار یا مطالعه و تحقیق روی یک موضوع بالا برده اید.

ولی اگر دائما به مشکلات فکر کنید با این کار هم فقط وقت خود را تلف می کنید و هم تمرکز خود را برای انجام دادن کار های مهم و اساسی که عامل پیشرفت شما هستند را از دست می دهید. پس یکی از عوامل افزایش تمرکز حس مثبت و خوب است.

استراحت ذهن و تفریح برای بالا بردن تمرکز

خیلی وقت ها دلیل بسیاری از حواس پرتی های ما خستگی است پس توصیه می شود که در طول شبانه روز خوب کافی را داشته باشید و به خاطر کمبود وقت خواب خود را کم نکنید.

سعی کنید در طول دوران تحصیلتان در کنار مطالعه حتما  بخشی از زمان خود را به تفریح اختصاص دهید.

مثلا استخر ، پارک ، فوتبال و…

و شاید بهترین و ارزان ترین تفریح می تواند پارک باشد زیرا درختان پارک آرامش فراوانی به ما می دهند و ما در آنجا انرژی مثبت دریافت کرده و پر انرزی به خانه برمیگردیم و به مطالعه و فعالیت خود ادامه می دهیم.

و از همه مهم تر درگیری و یا احتمال زخمی شدن هم مثل فوتبال و یا دیگر ورزش ها ندارد.

رفاقت در سال کنکور

 

افزایش تمرکز با ورزش کردن مداوم

قطعا ورزش و تغذیه سالم عومل جدا نشدنی از تمرکز هستند. ورزش یاعث ایجاد نشاط و حس خوب در شما می شود ورزش کردن نوعی تمرین بالا بردن تمرکز هست زمانی که فوتبال بازی می کنید را دقت کنید آیا به موضوع دیگری جز دفاع یا حمله فکر می کنید ؟

سعی کنید روزانه زمانی را به ورزش اختصاص دهید حتی اگر شرایط بیرون رفتن از خانه را ندارید سعی کنید ورزش های سبک را در خانه انجام دهید (در حدی که برای همسایگان شما مزاحمتی ایجاد نشود)

خستگی موقع درس خواندن

تلفن همراه و شبکه های اجتماعی دشمن تمرکز

عامل اصلی حواس پرتی و عدم تمرکز این روز های ما تلفن همراه و شبکه های اجتماعی هستند

دائما در این فکر هستیم که نکنه الان کسی پیامک داده باشه نکنه ، وای الان یک ساعته تلگرام رو ندیدم حتما کلی پیام امده توش و…

همه ی این ها باعث بر هم زدن تمرکز ما می شود و تا این مشکل را بر طرف نکنیم هیچ کدام از راه های بالا اثری ندارد. چون تلفن همراه وسیله ی بسیار قوی برای جلب توجه و بردن حواس ما به سوی خودش است. 

البته ناگفته نماند که همین تلفن همراه کلی کمک به همه ی ما در شرایط مختلف کرده است و همین الان هم تعداد بسیاری از افراد از طریق همین تلفن همراه و رسانه های اجتماعی کسب درآمد می کنند ولی در این مورد بر هم زننده ی تمرکز است.

بهتر است هنگام فعالیت و یا مطالعه تلفن همراهتان را درون کمد یا جایی که دور از دید و دسترس شما باشد قرار دهید و سعی کنید به هیچ عنوان به شبکه های اجتماعی و تلفن همراهتان در زمان مطالعه فکر نکنید. 

پس اگر می خواهید تمرکز بالایی داشته باشید باید استفاده از شبکه های اجتماعی را محدود کنید و فقط برای کار های ضروری از آن استفاده کنید. البته نا گفته نماند که بسیاری از دانش آموزان برای مشاهده فیلم های آموزشی از موبایل استفاده می کنند که در آن صورت مشکل که ندارد هیچ ، بلکه خیلی هم خوب است فقط باید سعی کنند که درگیر کانال هایی که در سال کنکور برای آن های سودی ندارند نشوند.

نوشتن عوامل حواس پرتی

یک برگه را بردارید و یک روز به عواملی که باعث حواس پرتی شما می شوند فکر کنید و آن ها را در طول روز یادداشت کنید و سعی کنید آن ها را حل کنید و یا اگر می شود آن ها را مثل تلفن همراه از خود دور کنید.

یادداشت برداری باعث می شد ذهنتان آرام بگیرد و کمتر در هنگام مطالعه درگیر چیز دیگری شود

سعی کنید روزانه هم مشکلاتتان را یادداشت کنید و همین کار باعث می شود راه حل برای آن ها پیدا کنید و یا بعضی اوقات متوجه می شوید که آن ها اصلا مشکل نبودند و شما بیش از حد در ذهنتان بزرگشان کردید.

تاثیر هدف بر بالا بردن تمرکز

تا زمانی که شما برای خود هدف مشخص نمی کنید مغزتان آشفته ی هزاران خواسته ی شماست چون نمی داند هدف از فعالیتی که الان مشغول انجام آن هست برای چی است و چون نقطه مشخصی ندارد ، تمرکز خود را از دست می دهد.

ولی زمانی که برای خود هدف دقیق مشخص می کنید تمام حواستان درگیر آن خواسته می شود و مغزتان تمام تلاشش را خواهد کرد تا شما به آن هدفی که دارید برسید.

حتما برای هدف هایتان زمان مشخص کنید مثلا زیست سال دهم را باید طی یک ماه دوره کنم و…

چون در غیر این صورت به طور مداوم برای خود زمان می خرید و با خود میگویید حالا حالا ها زمان دارم ولی متاسفانه این را زمانی میفهمید که دو هفته مانده به کنکورتان و شما هنوز هم جمع بندی درستی از درس ها نداشته اید.

البته هدف گذاری خودش کلی جای بحث دارد و قطعا در این مقاله نمی توان به همه ی موراد آن پرداخت و بعضی از دانش آموزان که نمی توانند برای خود هدف مشخص کنند ، لازم است  برای هدف گذاری پیش یک مشاور تحصیلی بروند که با مشاغل آشنایی داشته باشد.

2 comments on “چگونه تمرکز را افزایش دهیم – راه کار های افزایش تمرکز

    1. ممنون از شما
      حتما از مقاله های دیگر سایت و ویدئو های آپارات هم استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *