وسواس در هنگام درس خواندن

وسواس موقع درس خواندن

وسواس مطالعاتی یکی از موارد بسیار شایع در بین دانش آموزان در پایه و سال کنکور است که بسیاری از آن ها اصلا از این موضوع خبر ندارند و قکر می کنند که رفتارشان عادی است و دارند کار درستی انجام می دهند ولی دقیقا دارند کاری را انجام می دهند که زمان و انرژی خود را صرف کار بیهوده می کنند و از بقیه دانش آموزان خود را عقب می اندازند.

وسواس چیست ؟

خوب بگذارید کمی در مورد وسواس صحبت کنم. وسواس باعث می شود شما کارهای تکراری و غیر عادی و بیهوده را انجام دهید تا به ارامش برسید (که البته این چرخه تا زمانی که درون آن هستید هیچ آرامشی ندارد) که البته اگر وارد چرخه وسواس شوید دائما در ذهن شما می اید که مثلا شیر آب خانه را نبستی و یک حالت استرس شدید برای شما به وجود می اورد و شما را وادار می کند که به خانه برگردید و شیر اب را ببندید زمانی که شما به خانه برمیگردید و میبینید که شیر اب بسته است و دوباره از خانه بیرون می روید و بعد در ذهن شما می اید که نکند در خانه را نبستی و این چرخه ادامه پیدا می کند. (چون در این جا بحث وسواس مطالعاتی مطرح است سعی کردم مثال های ساده ای بزنم که فقط با وسواس آشنا شوید)

وسواس مطالعاتی

و اما وسواس مطالعاتی که امروزه در بسیاری از شاگردانم مشاهده می کنم و یکی از علت های آن استرس است (توصیه می کنم مقاله علت استرس دانش آموز را مطالعه کنید )

دانش آموز یک صفحه را چندین بار مطالعه می کند و باز حس میکند که که هنوز 100 درصد مطلب را متوجه نشده است و باز شروع به خواندن همان صفحه می کند 

گاهی ممکن است آن درس یک درس عمومی ساده باشد که لازم نباشد دانش آموز زمان زیادی را صرف خواندن آن درس کند ولی یک فشاری را احساس می کند که باعث می شود ان صفحه را بخواند.

که البته این فشاری که به او می اید دلیلش این است که از یک جهت خودش متوجه میشود که دارد از بقیه درس ها عقب می ماند و از یک جهت فشاری به او وارد می شود که یک بار دیگر این درس را بخوان تو بلد نیستی هنوز این درس رو.

و این فشار های باعث می شود ذهن او به کلی درگیر شود و اصلا تمرکز موقع خواندن نداشته باشد و در نتیجه مفاهیم را اصلا متوجه نشود 

پس متوجه می شویم که وسواس مطالعاتی نه تنها کمک نمیکنه بلکه برای ما یک فشار شدید به همراه می آورد که بخش زیادی از زمانمان را صرف یک مبحث کنیم که شاید آنقدر ها هم اهمیت نداشته باشد (که البته همان مبحث هم به احتمال زیاد به خوبی متوجه نمی شوید به خاطر عدم تمرکز)

 راهکار برای برطرف کردن وسواس مطالعاتی

  1. یکی از عواملی که دانش آموزان دچار وسواس مطالعاتی می شوند این است که روش صحیح مطالعه را بلد نیستند (مقاله حفظ سریع درس) و چون روش مطالعه صحیح را نمی دانند چندین بار یک مطلب را می خوانند و بازدهی لازم را ندارند ولی می توانند با چند تکنیک بازدهی خود را چندین برابر کنند و هم مبحث را به خوبی یاد بگیرند و هم بتوانند در تست ها عملکرد خوبی داشته باشند و هم بتوانند کلیه مباحث را بخوانند و دیگر برای یک مبحث انقدر وقت و زمان نگذارند که از دیگر درس ها غافل شوند.

  2. خواهشا تمرین و تست فراموش نشود بارها گفتم که تا زمانی که شما خودتان را به چالش نکشید مطلب در ذهنتان به خوبی تثبیت نمی شود.

  3. زمانی که یک مطلب را خواندید (به روش صحیح) و چند روز گذشته است و حس می کنید که مطلب را فراموش کرده اید ، به جای این که درس را یک بار از اول چندین بار دوره کنید و خودتان را وارد چرخه وسواس کنید بروید سراغ تست های ان درس و اگر بالای 50 درصد مطالب را بلد بوید و توانستید از پس آن ها بر بیایید معلوم است که شما تسلط نسبی در آن درس دارید و اینجوری دیگر لازم نیست چندین بار از اول بخوانید بلکه فقط نکات مهم درس را نگاه کنید تا زمانی که در درس های دیگر هم به تسلط نسبی برسید و آن زمان می توانید مرور دقیق تر داشته باشید.

  4. البته همه هم وسواس مطالعاتی ندارند بعضی از دانش آموزان که چندین ساعت روی یک صفحه می مانند و آخر متوجه می شوند که هیچی از آن مبحث نفهمیده اند 

آن ها ممکن است مشکل تمرکز داشته باشند و حواسشان اصلا جای دیگر است و در دنیای دیگر باشند که آن ها باید تمرکز خود را بالا ببرند.

افزایش تمرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *