چگونه ریاضی بخوانیم ؟

چگونه ریاضی را 20 بگیریم

سلام خدمت دوستان و همراهان همیشگی گروه مشاوره ماترو.

در این مطلب می خواهم در مورد یکی از مهم ترین سوالات دانش آموزان صحبت کنم

چجوری باید ریاضی بخوانم ؟ برای کنکور چجوری ریاضی بخونم ؟ چجوری ریاضی رو بفهمم ؟ ریاضی رو می خونم ولی نمی تونم سوالا حل کنم و…

اولین نکته که باید یادآور شوم این است که ریاضی درس خواندنی نیست و شما هزار سال هم ریاضی را فقط بخوانید ، به نتیجه ی دلخواهتان نخواهید رسید

مشکل بسیاری از دانش آموزان این است که ریاضی را مثل زیست ، جغرافیا ، تاریخ و… می خوانند و بعد گلایه می کنند که چرا من نمی توانم سوال حل کنم یا تست بزنم ، چرا تو ریاضی نمرات خوب نمی گیرم و…

باید خدمت این عزیزان عرض کنم که تا زمانی که ریاضی را روخوانی می کنید وضعیت از این بهتر نمی شود.

ریاضی درس تمرینی و حل کردنی است یعنی شما باید دست به قلم شوید تا آن را یاد بگیرید باید انقدر سوال و تست را روی کاغذ بنویسید و حل کنید تا به تسلط کافی برسید.

نکته ی مهم این است که به هیچ عنوان نسبت به درس ریاضی جبهه گیری منفی نکنید ، بسیاری از افراد در مورد درس ریاضی تفکر منفی دارند و دائما به خود تلقین های منفی می کنند و می گویند ، ریاضی بسیار درس سنگین و سختی هست و از توان من خارج است که آن را یاد بگیرم !!!

به هیچ عنوان نباید اعتماد به نفستان را در مورد درس ریاضی از بین ببرید ، دائما با خود جملات مثبت تکرار کنید ، مثل من خیلی با هوش هستم و ریاضی را به راحتی یاد می گیرم.

سعی کنید پایه خود را در ریاضی قوی کنید ، تا زمانی که در مباحث پایه ای مشکل داشته باشید نمی توانید از پس سوالات پیچیده ی ریاضی بر بیایید. بعضی از دانش آموزان  جدول ضرب را هم در متوسطه دوم مشکل دارند و نمی توان از این دانش آموزان توقع داشت مباحث جدید را به سرعت یاد بگیرند و تمام سوالات را حل کنند.

تنها راهی که می توانید در حل کردن سوالات ریاضی به تسلط برسید این است که نمونه سوالات مختلف را در یک مبحث حل کنید. ممکن است زمانی که سر جلسه ی آزمون می روید با یک نمونه سوال جدید از یک مبحث رو به رو شوید که تا الان آن را ندیده باشید برای این که در جلسه ی امتحان بتوانید این نوع سوالات را به راحتی حل کنید باید از قبل تمام نمونه سوالات این مبحث را حل کرده باشید تا اگر نمونه جدید آمد بتوانید با اندکی خلاقیت سوال را حل کنید و به جواب برسید.

چگونه ریاضی را یاد بگیریم ؟

  1. سر کلاس به خوبی به آموزش معلم گوش کنید و جزوه ی کاملی داشته باشید (سعی کنید جزوه را  خودتان بنویسید و به امید جزوه نوشتن دانش آموز زرنگ کلاس نباشید چون او به زبان خودش می نویسید و شما ممکن است از نوشته های او سر در نیاورید)

  2. با کمک جزوه معلم و درسنامه کتاب کمک درسی خود و یا فیلم آموزشی ، به تسلط کامل در آن مبحث برسید.

  3. تمرین ها و تست های آموزشی را بعد از یادگیری کامل و مفهومی آن مبحث فراموش نکنید.

  4. تمامی تمرین ها را روی کاغذ نوشته و روی آن ها فکر کنید و اگر نتوانستد آن را حل کنید به پاسخ نامه مراجعه کنید و توضیحات آن را بخوانید و سعی کنید آن را به زبان خودتان برای خود توضیح دهید و دوباره سعی کنید خودتان آن سوال را حل کنید.

  5. نکات مهم را در یک دفترچه ، یادداشت کنید و تا در زمان مرور بتوانید از آن ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا