روش مطالعه ریاضی

روش مطالعه ریاضی

برای دریافت یک هفته برنامه درسی رایگان و یا اطلاع از طرح های مشاوره تحصیلی ماترو با شماره آموزشگاه 026 3334 1761  و یا در واتساپ یا تلگرام به شماره 09010644412 پیام دهید و یا فرم زیر را تکمیل کنید.
همان طور که می دانید درس ریاضی در همه ی رشته ها از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر دانش آموز روش مطالعه خوبی در این درس نداشته باشد درصد بالایی در ریاضی نمی تواند بزند

اولین نکته که باید یادآور شوم این است که ریاضی درس خواندنی نیست و شما هزار سال هم ریاضی را فقط بخوانید ، به نتیجه ی دلخواهتان نخواهید رسید

مشکل بسیاری از دانش آموزان این است که ریاضی را مثل زیست ، جغرافیا ، تاریخ و… می خوانند و بعد گلایه می کنند که چرا من نمی توانم سوال حل کنم یا تست بزنم ، چرا تو ریاضی نمرات خوب نمی گیرم و…

باید خدمت این عزیزان عرض کنم که تا زمانی که ریاضی را به این شکل بخوانید و تمرین نکنید وضعیت از این بهتر نمی شود.

ریاضی درس تمرینی و حل کردنی است یعنی شما باید دست به قلم شوید تا آن را یاد بگیرید باید آنقدر سوال و تست را روی کاغذ بنویسید و حل کنید تا به تسلط کافی برسید.

نکته ی مهم این است که به هیچ عنوان نسبت به درس ریاضی جبهه گیری منفی نکنید ، بسیاری از افراد در مورد درس ریاضی تفکر منفی دارند و دائما به خود تلقین های منفی می کنند و می گویند ، ریاضی بسیار درس سنگین و سختی هست و از توان من خارج است که آن را یاد بگیرم !!!

به هیچ عنوان نباید اعتماد به نفستان را در مورد درس ریاضی از بین ببرید ، دائما با خود جملات مثبت تکرار کنید ، مثل من خیلی با هوش هستم و ریاضی را به راحتی یاد می گیرم.

سعی کنید پایه خود را در ریاضی قوی کنید ، تا زمانی که در مباحث پایه ای مشکل داشته باشید نمی توانید از پس سوالات پیچیده ی ریاضی بر بیایید. بعضی از دانش آموزان  جدول ضرب را هم در متوسطه دوم مشکل دارند و نمی توان از این دانش آموزان توقع داشت مباحث جدید را به سرعت یاد بگیرند و تمام سوالات را حل کنند.

برای دانش آموزان کنکوری بسته به زمانی که دارند باید یک تا دو ماه روی درس های پایه کار کنند و در آن ها به تسلط برسند و بعد به سراغ یادگیری مباحث اصلی بروند چون اگر این کار را انجام دهند و یک راست سراغ مباحث اصلی بروند ممکن است بدون آن که خود متوجه شوند فقط راه حل سوالات را حفظ کنند و این ممکن است خیلی خطرناک باشد چون بعضی سوالات ریاضی نیاز به خلاقیت دارند و اگر طراح یک ذره هم سوال را پیچیده تر کند شما دیگر قادر به جواب دادن آن نخواهید بود پس سعی کنید از مباحث پایه شروع کنید و آن ها را دقیق و اصولی یاد بگیرید

تنها راهی که می توانید در حل کردن سوالات ریاضی به تسلط برسید این است که نمونه سوالات مختلف را در یک مبحث حل کنید. ممکن است زمانی که سر جلسه ی آزمون می روید با یک نمونه سوال جدید از یک مبحث رو به رو شوید که تا الان آن را ندیده باشید برای این که در جلسه ی امتحان بتوانید این نوع سوالات را به راحتی حل کنید باید از قبل تمام نمونه سوالات این مبحث را حل کرده باشید تا اگر نمونه جدید آمد بتوانید با اندکی خلاقیت سوال را حل کنید و به جواب برسید.

حتما تست های تالیفی و تست های کنکور سال های گذشته را مورد بررسی قرار دهید و نکات آن ها را یادداشت کنید و اصلا به ذهن خود اعتماد نکنید که نکته را به خاطر می سپارد چون در صورتی که این نکته در بازه های مختلف تکرار نشود از خاطر شما خواهد رفت و زحمتی که برای یادگیری آن کشیده اید از بین می رود.

نکات روش مطالعه درس ریاضی 

 1. سر کلاس به خوبی به آموزش معلم گوش کنید و جزوه ی کاملی داشته باشید (سعی کنید جزوه را  خودتان بنویسید و به امید جزوه نوشتن دانش آموز زرنگ کلاس نباشید چون او به زبان خودش می نویسید و شما ممکن است از نوشته های او سر در نیاورید)

 2. با کمک جزوه معلم و درسنامه کتاب کمک درسی خود و یا فیلم آموزشی ، به تسلط کامل در آن مبحث برسید.

 3. تمرین ها و تست های آموزشی را بعد از یادگیری کامل و مفهومی آن مبحث فراموش نکنید. (مهم ترین بحث در ریاضی تمرین زیاد است پس راحت از کنار مباحث عبور نکنید)

 4. تمامی تمرین ها را روی کاغذ نوشته و روی آن ها فکر کنید و اگر نتوانستد آن را حل کنید به پاسخ نامه مراجعه کنید و توضیحات آن را بخوانید و سعی کنید آن را به زبان خودتان برای خود توضیح دهید و دوباره سعی کنید خودتان آن سوال را حل کنید برای سوالات و تست هایی که قبلا در آن ها مشکل داشتید و نکات آن ها را یادداشت کرده اید زمانی را به مرور آن ها اختصاص دهید.

 5. نکات مهم را در یک دفترچه ، یادداشت کنید و تا در زمان مرور بتوانید از آن ها استفاده کنید. (بغل پاسخ تست ها هم می توانید یادداشت کنید)

 6. زمانی که به تسلط کافی در حل سوالات رسیدید به سراغ تست های زمان دار بروید و سعی کنید هر سوال را در زمان خودش پاسخ دهید.  

 7. چرا ریاضی یاد نمیگیرم ؟ این یکی از سوالات دانش آموزان است که چرا یاد نمیگیرم ، خوب باید عرض کنم که بسیاری از این مشکلات به خاطر عدم دسترسی به آموزش جامع و خوب است (کتاب یا ویدئو آموزشی یا کلاس آنلاین کنکور ) که باعث بی انگیزگی و در نتیجه پایین آمدن بازدهی شما در درس ریاضی می شود.

مقاله تندخوانی برای کنکور را مطالعه نمایید.

4 comments on “روش مطالعه ریاضی – چرا ریاضی یاد نمی گیرم – نحوه مطالعه ریاضی کنکور

 1. من نمیدونم چرا نمیتونم از راه حل های کتاب برم خودم سوالا رو به یه شکل دیگه حل میکنم و تو بعضی سوالا هم که میمونم و با راه حل کتاب راحت جواب میشه داد باید فکر کنم تا یه روش براش بسازم چون روش های کتاب به ذهنم نمیرسن

  1. سلام وقت بخیر
   شما احتمالا از منابع مناسب برای یادگیری ریاضی استفاده نمی کنید و یا تست های آموزشی کم می زنید شما باید در کنار مثال های معلم ، از تست های سراسری و تالیفی هم استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر به شماره 09010644412 در واتساپ پیام دهید.

    1. با سلام
     حتما در انتخاب منبع دقت کن
     و منابعی که هم سطح خودت هستن را انتخاب کن
     ممکن هست شما در یک درسی نیاز به منابعی داشته باشید که خیلی پایه ای توضیح داده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *