تحلیل آزمون

تحلیل آزمون

بسیاری از دانش آموزان از این موضوع ناراحت هستند که آزمون دادن، هیچ پیشرفتی در تحصیل آن ها نداشته است و حتی افت درصد هم در آزمون های بعدی داشته اند. اما آزمون دادن به تنهایی فایده ندارد! هدف ما از آزمون دادن سنجش دانسته های ماست باید بتوانیم با آزمون دادن متوجه مشکل های خود بشویم که این کار همان تحلیل آزمون است. تحلیل آزمون اصولی و درست به دانش آموزان کمک میکند که بدانند در کدام مهارت یا دانسته خود ضعف دارد و باید روی آن تمرکز ، تکرار و تمرین بیشتری داشته باشد . می‌توانیم بگوییم تحلیل آزمون برای پیدا کردن نقاط ضعف قوت ماست و آزمون بدون تحلیل نتیجه و فایده ی زیادی ندارد . اگر نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنیم و روی آن ها متمرکز شویم هر آزمون می‌توانیم نتیجه بهتری از آزمون قبلی بگیریم و قطعا انگیزه و تلاش ما نیز بعد از چند آزمون بالا می‌رود و نتیجه دو چندان می‌شود. موارد زیر به شما کمک می کند که تحلیل آزمون دقیق و اصولی داشته باشید؛ به خصوص در آزمون های جامع بتوانید مفیدتر از آزمون استفاده نمایید.

 ١- در تحليل آزمون، تمامی سوالات اعم از غلط،نزده و صحيح را بررسي كنيد.

 ٢-حتما سوالاتی که در آزمون درست پاسخ داده اید نیز بررسی کنید، زیرا ممکن است راه حلی ساده تر از راه حل فعلی شما ارائه شده باشد. همچنین سوالاتی که نکته دار هستند علامتدار کرده و نکات آن ها را وارد خلاصه نویسی های خود کرده و سعی کنید آن ها را مرور کنید.

 ٣- اگر علت عدم پاسخگويی به سؤالات در آزمون، معلومات است، پیشنهاد می شود از ابزاهای کمک آموزشی مناسب (نظیر کتاب تست و یا دی وی دی آموزشی) استفاده نمایید تا مدت زمان یادگیری مباحث کاهش یابد و بتوانید برای تکمیل آموخته های خود از تست زنی به شیوه زماندار استفاده نمایید.

 ۴- اگر علت عدم نتیجه گیری، بی دقتی در آزمون های آزمایشی است، توصیه می شود لیست بی دقتی های خود را یادداشت کرده و روز قبل از آزمون آزمایشی، لیست را مرور کنید تا میزان بی دقتی های شما کاهش یابد.

 ۵- علت پاسخ ندادن به سوالات را بيابيد: درصورتيكه به دليل كمبود وقت نتوانسته ايد به سوالات پاسخ دهيد، بايد با افزايش تعداد تست زماندار و ايجاد تسلط روی مباحث اين مشكل را رفع نماييد.

 ۶- اگر علت عدم پاسخگويي شما مفهومی بودن سوالات يا متوجه نشدن دروس باشد، مي توانيد با مطالعه دقيق و مجدد مطالب و زدن تست های آموزشی فراوان، مطالب را به صورت عمقی در ذهن خود تثبيت نماييد.

 ٧- البته بسياری از راه كارها در كارنامه های مشاوره ای پس از هر آزمون در اختيار شما قرار خواهند گرفت.

٨- پس از آزمون و استراحت چند ساعته تحليل آزمون را در همان روز آزمون انجام دهيد. زيرا با گذشت زمان، مشكلات و راه حل های آزمون را از ياد خواهيد برد و تحليل آزمون شما دقيق نخواهد بود. بنابراین تحلیل آزمون های آزمایشی را جدی گرفته وسعی کنید پس از آزمون اين روند را انجام داده و تمامی سوالات را بررسی کنید، تا بتوانید با تصمیمات راهبردی دقیق ادامه راه را طی کنید.

آمنه علیزاده

آمنه علیزاده

مشاور گروه ماترو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *