چند ساعت درس بخوانیم

روزی چند ساعت درس بخوانیم

روزی چند ساعت درس بخونم ؟ این بکی از سوالات پرتکرار دانش آموزان است که البته نمی توان به صورت کلی به آن پاسخ داد

مثلا من نمی توانم بگوییم که همه شما روزی 7 ساعت مطالعه داشته باشید 

چون مطالعه و برنامه ریزی فاکتور های زیادی دارد که من در این مطلب میخواهم به چند مورد از آن ها اشاره کنم تا خود شما متوجه شوید که به چه مقدار مطالعه در طول روز نیاز دارید.

اولین فاکتوری که میزان ساعت مطالعه شما را در طول روز مشخص می کند رشته مورد علاقه شما و هدف گذاری شما است و فرقی هم نمی کند که دانش اموز کنکوری باشید و یا دانش آموز متوسطه اول که می خواهد وارد فضای سال های نزدیک به کنکور شود و می خواهد در یک مدسه خوب درس بخواند.

در هر صورت اولین مورد هدف گذاری است که تا زمانی که هدف مشخصی نداشته باشید نمی توانید متوجه شوید که چند ساعت در روز باید درس بخوانید.

فاکتور دوم این است که شما در طول روز چه کاری انجام می دهید (بعضی از دانش آموزان سر کار می روند و می خواهند در کنار تحصیل مهارت هم یاد بگیرند ولی نمی خواهند درس و مدرسه را هم رها کنند ) شما ساعت های خالی روزتان را در می آورید که این هم خودش باید در طول هفت روز هفته بررسی شود 

بعضی روز ها کار کمتری دارید و کلاس های مدرسه زود تمام می شود در این صورت تا آخر شب زمانتان را باید به چند قسمت تقسیم کنید.

اولین قسمت تایم ناهار و استراحت است و اگر هم خیلی خسته بودید بهتر است که حداکثر ده دقیقه یه خواب کوتاه داشته باشید و مراقب باشید که هر چقدر مدت زمان خوابتان از یک ربع بیشتر شود نتیجه معکوس برای شما و عملکرد شما به همراه دارد.

دومین قسمت تایم شروع و پایان را مشخص کنید مثلا بگویید که می خواهم ساعت نه شب درسم تمام شود

سومین مورد تایم های استراحت خود را محاسبه کنید مثلا برای یک ساعت و نیم درس خواندن ، یک ربع بیست دقیقه استراحت کافی است.

 حواستان باشد سعی کنید حداکثر دو ساعت پشت هم درس بخوانید و حتما بعد آن استراحت کنید 

بعضی وقت ها اگر لازم است 3 ساعت یک درس را بخوانید بهتر است که به دو یک ساعت و نیم تقسیم کنید و بین آن ها یک ربع استراحت کنید (میوه میل کنید ، راه بروید ، با خانواده گفت و گو کنید)

و خواهشا تفریح و استراحت را به خاطر درس رها نکنید (کم کن تو سال یازدهم و دوازدهم ولی قطع نکن) چون به شدت بازدهی و عملکرد شما رو کاهش میدهد.

حال می خواهم یک مثال برای شما در این موضوع بزنم

رضا دانش آموز پایه دوازدهم است و رشته او ریاضی فیزیک است او اول می آید و با خودی می گوید که من همزمان با درس در یک شرکت برنامه نویسی کار آموزشی می کنم و هر روز 2 ساعت به صورت آنلاین با آن شرکت در ارتباط هستم و از طرفی هم نمی خواهم درس و مدرسه را رها کنم و میخواهم در یک دانشگاه خوب هم قبول بشم.

من روز شنبه ساعت 12 کلاس هایم تمام می شود و آن روز باید دو ساعت در شرکت برنامه نویسی باشم پس تا ساعت 2 نمی توانم درس بخوام و از ساعت دو تا ساعت سه ناهار ، نماز و استراحت و… 

از ساعت سه تا ساعت 11 شب می خواهم مطالعه داشته باشم که در این بین نیم ساعت برای شام می گذارم کنار که می شود هفت ساعت و نیم که با تایم های استراحت بین درسی من حدودا 6 ساعت به صورت مفید درس می خوانم.

 

البته فراموش نکنید که من منظورم ساعت مفید مطالعه هست نه این که یک صفحه کتاب را یک ساعت نگاه کنید و بعد متوجه شوید که بعد یک ساعت حواستان جای دیگر پرت بوده است .

شما می توانید در پیج vip ماترو با مبلغ بسیار مناسب عضو شوید و از فایل های آموزشی تندخوانی ، مدیریت آزمون ، استرس ، اعتماد به نفس ، مثبت اندیشی ، هدف گذاری ، برنامه ریزی و …. استفاده کنید.

برای اطلاع از مشخصات پکیج و طرح های مشاوره فرم زیر را کامل کنید

پکیج مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *