نحوه خواندن درس شیمی

نحوه خواندن شیمی

قبل از توضیح و نحوه مطالعه شیمی در ابتدا یک سوال پیش می آید که خیلی کاربردی است

شیمی چیست ؟

شیمی علمی است که به مطالعه ساختار و خواص و ترکیبات و تغییر شکل مواد صحبت می کند و همچنین راجع عناصر شیمیایی که شامل اتم ها و مولکول ها و بر هم کنش میان آن ها صحبت می شود.

اما سوال اصلی این جاست که چرا این قدر سخت است ؟ چرا به راحتی نمی توان درصد های بالایی در کنکور زد ؟

بچه ها درس شیمی مثل هیچ درس دیگری نیست می گی چرا ؟ با اصول بهت ثابت می کنم 

درس شیمی نه مثل درس های عمومی صرفا حفظی است و نه مثل دروس تخصصی  ریاضی و فیزیک فقط محاسباتی است  بلکه تلفیق از مطالب حفظی و محاسباتی همراه مفهوم است و تلفیق اینها در تست ها در سال های اخیر به سختی این درس افزوده است.

حالا بهترین روش مطالعه شیمی را قدم به قدم به شما می گویم و این روش همان روشی است که خودم درس سال کنکورم درصد 80 زدم و تمام شاگردانم در طول این سال ها در آزمون های آزمایشی و خود کنکور سال های 97 ، 98 ، 99 به آن دست یافتند.

قدم اول : تحت هیچ شرایطی فعل و موضوعی را حذف نکنید چون کاملا به هم وابسته و مرتبط هستند و ممکن است یک گزینه از یک تست از آن مبحثی باشد که شما نخوانده اید و تست شما بسوزد و نتوانید آن را حل کنید .

قدم دوم : خواندن شیمی را از پایه شروع کنید مثلا برای استوکیومتری فصل یک دهم و بعد فصل دوم سال دهم و سپس فصل یک یازدهم را بخوانید.

قدم سوم : لطفا لطفا در حل مسائل شیمی از ماشین حساب استفاده نکنید و تمامی سوالات محاسباتی را خودتان تا آخر حل کنید تا به جواب پایانی برسید.(ضعیف بودن در محاسبات ریاضی موجب سخت تر شدن حل مسائل شیمی می شود )

قدم چهارم : حتما بعد از خواندن هر موضوع از آن مطالب از خود یک آزمون بگیرید یعنی 35 سوال را در 35 دقیقه زمان حل کنید (این کار موجب افزایش سرعت شما در حل تست ها می شود چون به دلیل استرسی که در آزمون دارید ممکن است سرعت شما کمی کاهش پیدا کند پس بهتر است هر چه قدر سرعتتان را بالا ببرید برایتان بهتر است.) در ابتدا ممکن است برایتان سخت باشد ولی به مرور عادت می کنید.

قدم پنجم : پس از خواندن مطالب حفظی و مفهومی حتما برای خود یک خلاصه و جمع بندی داشته باشید این کار سبب مرور سریع و جامع مطالب در زمان کم در درس شیمی می شود.

قدم آخر : بعد از خواندن کل شیمی حتما آزمون های جامع کنکور سال های اخیر و سنجش و گزینه 2 و قلمچی و…حل کنید این کار موجب افزایش کارایی شما می شود و توانایی تجزیه و تحلیل چند موضوع در یک قسمت یا چند تست شما را بالا می برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *