روش فاینمن

یادگرفتن مطالب پیچیده برایتان سخت است؟ بهتر است فایمن را اجرا کنید. با درسی، مشکل و ضعفی دارید؟ بهتر است سراغ روش فایمن بروید. ریچارد فیلیپس فاینمن (Richard Phillips Feynman)، را فیزیک‌دان نظری آمریکایی و درخشان‌ترین، تأثیرگذارترین فرد در دوران خودش میدانند ریچاد فایمن این روش را برای یادگیری شخصی خودش اختراع کرد و او می گویید که برای موفقیت لازم نیست که هوش بالایی داشته باشید،

فقط احتیاج دارید به مقدار بالا تلاش کنید! تکنیک فایمن یک روش کاملا مفهومی است که مطالب را با فهمیدن و درک کردن یاد بگیرید نه با حفظ کردن طوطی وار که او یه شدت مخالف بود! تکنیک فایمن شامل چهار مرحله است :

یک. Choose a concept to learn : برای یادگیری، مفهومی را انتخاب کنید. موضوعی که می خواهید درباره ی آن مطالبی را یاد بگیرید، انتخاب کنید و بالای یک برگه ی خالی یادداشت کنید. و مطالبی را که در مورد ان موضوع از قبل می دانید و خوانده اید به یاد بیاورید و یادداشت کنید این مرحله کاملا پویا و فعال است و نیازمند فعال شماست. 

دو. Teach ir to yourself or someone else : آن را به خودتان یا دیگران آموزش دهید. هر چقدر مطالبی که در مورد ان موضوع خوانده و یاد گرفته اید بنویسید و برای خودتان یا دیگری توضیح دهید. پیشنهاد: می توانید با دسته بندی کردن مطالب و مشخص کردن تیتر ها، از خودتان سوال بپرسید و خودتان را به چالش بکشید و پاسخ دهید. 

* این مرحله بسیار پر اهمیت است و از نظر مشاوران تحصیلی توضیح دادن مطالب توسط خودتان بهترین مرحله یادگیری است. 

سه. Simplify your explanation and create analogies : شناسایی ضعف ها و پر کردن نواقص اگر در مرحله ی دوم به مشکل خوردید، به منبع اصلی مراجعه کنید. هر وقت احساس کردید مطالبی را فراموش کرده اید یا هنوز جایی مشکل دارید حتما از منابع دیگران مبحث را آموزش ببینید. 

چهار. Return to the source material if you get stuck : توضیحات خود را ساده کنید. ساده کردن مطالب، درس های پیچیده را آب خوردن می کند! اگر مطلبی برایتان پیچیده است حتما با بسط دادن آن مثل پیدا کردن مثال آن را ساده تر کنید. 

*اصطلاحات درسی تان را معنی و ریشه یابی کنید و اصولی یادبگیرید نه حفظ کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *