معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

رشته پزشکی پرطرفدار ترین رشته در بین دانش آزموزان رشته تجربی و یا حتی رشته های دیگر است چون بسیاری از فارغ التحصیلان بعد از دوران دانشگاه به فکر امتحان شانس خود در این رشته می افتند و خوب این موضوع ممکن است رقابت را برای دانش آموزان و یا همه داوطلبین سخت کند.

هدف این رشته بالا بردن سطح سلامتی افراد جامعه است اولین مرحله شناخت دقیق بیماری ها و آسیب ها است و مرحله دوم راه های پیشگیری و سومین مرحله راه درمان افراد مبتلا است

اما چرا واقعا رشته پزشکی این همه طرفدار دارد ؟

یکی از دلیل های این موضوع برداشت اشتباه دانش آموزان از این رشته است ، یعنی دانش آموز فکر می کند اگر وارد این رشته شود دیگر تمام زندگیش گل و بلبل می شود و دیگر مشکلی نخواهد داشت و این که فکر می کنند خواندن این رشته در دانشگاه خیلی راحت و آسوده است.

در این مورد باید به شما بگویم رشته پزشکی جزو سخت ترین رشته ها در دانشگاه هست و واقعا باید به صورت جدی چند سال در دانشگاه درس بخوانید تا دکترای عمومی بگیرید و برای درآمد هم همانطور که می دانید بسیاری از رشته ها و شغل ها هستند که می توانید در آن ها با سختی کمتر ثروتمند شوید پس اگر فقط به خاطر پول می خواهید وارد این رشته شوید هرگز این کار را انجام ندهید.

اگر بخواهید در رشته پزشکی موفق شوید باید متعهد باشید ، شبانه روز به خاطر علاقه به تحصیل و کمک به اعضای جامعه درس بخوانید.

و یا بسیاری از دانش آموزان به خاطر حرف خانواده به رشته تجربی می روند و می خواهند پزشک شوند در طول دورانی که مشاوره می دهم بارها و بارها دانش آموزانی را دیده ام که علاقه کاذب به رشته پزشکی دارند یعنی بعد از یک ساعت حرف زدن من متوجه می شوم که این دانش آموز به رشته دیگری علاقه دارد ولی چون آنقدر خانواده او این موضوع را به او تاکید کرده او با این حرف ها خودش را گول می زند که من واقعا علاقه دارم و در صورتی که هیچ علاقه ای ندارد.

و این مورد در درس خواندن دانش آموز خود را  نشان می دهد ، زمانی که او علاقه کافی نداشته باشد ، انگیزه ای هم برای درس خواندن ندارد پس درس ها را سر سری می گیرد و نمرات پایین کسب می کند و بعضی والدین هم شروع به سرکوب او می کنند و غافل از این که از اول راه این دانش آموز غلط بوده است و شاید اگر یک مشاور در این میان بود نمی گذاشت این دانش آموز علاقه اش را رها کند و وارد این رشته شود.

این مطالب را برای دانش آموزانی که در دو دسته بالا جای می گیرند گفتم و این را هم بگم که بسیاری از دانش آموزان این گونه نیستند و واقعا علاقه به رشته پزشکی دارند و شبانه روز برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

 و صحبتم با این دانش آموزان این است که در این راه باید برنامه ریزی دقیق داشته باشید و سعی کنید نکاتی را که در مقاله زیر برای شما عزیزان آماده کردم را مطالعه نمایید.

برنامه ریزی برای قبولی پزشکی

 

مزایای رشته پزشکی :

درآمد خوب به شرط ادامه تحصیل و به کارگیری درست مهارت

منزلت اجتماعی بالا

جان بسیاری از انسان ها را نجات می دهید

 

معایب رشته پزشکی :

ممکن است در جایی مشغول به کار شوید که شبانه روز مجبور به خدمت باشید (منظور این است که در موقع استراحت هم مجبور شوید به افراد بد حال سر بزنید)

دوره عمومی طولانی و سخت دارید و مطالب سنگینی در این دوره قرار دارد و اگر علاقه به مطالعه مداوم نداشته باشید ممکن است کم بیاوری.

اگر تخصص را نگیرید ممکن است درامد خیلی بالایی نداشته باشید.

ممکن است با صحنه های ناراحت کننده ای رو به رو شوید.

دوره های رشته پزشکی (پزشکی عمومی) 

  1. علوم پایه (بافت شناسی ، تغذیه ، ژنتیک ، انگل شناسی ، روانشناسی ، جنین شناسی و … )

  2. فیزیوپاتولوژی ( آسیب شناسی اختصاصی ، سیمیولوژی و … )

  3. کارآموزی بالینی ( کارآموزی داخلی ، بیماری های جراحی ، بیماری های اعصاب ، بیماری های عفونی ، بیماری های کودکان ، فارماکولوژی بالینی ، مسمومیت ، کارآموزی ارتوپدی ، کارآموزی چشم ، بهداشت و …)

  4. کارورزی بالینی (کارورزی بخش ارتوپدی ، کارورزی بخش داخلی ، کارورزی بخش اورژانیس ، کارورزی بخش نفرولوژی و … )

 

برای چه افرادی مناسب است ؟

برای کسانی که بتوانند در لحظه استرسشان را مدیریت کنند 

صبور و خوش رفتار باشند 

توانایی کنترل خود در شرایط سخت را داشته باشند

توانایی برخورد با صحنه های دلخراش را داشته باشند

 

بازار کار رشته پزشکی 

بعد از گذراندن مراحل تحصیلی می توانید در درمانگاه ها و بیمارستان های خصوصی و دولتی و کلیه مراکر درمانی مشغول به کار شوید

و درآمد پزشکان عمومی بین 4 تا 8 میلیون تومان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *