مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

در این مقاله به تمام سوالات شما در مورد مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی پاسخ می دهیم و سعی میکنم تمام ابهامات شما را در مورد مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برطرف کنیم اگر در پی قبولی در این مدارس هستید واژه ای به نام سمپاد به گوشتان خورده است سمپاد مخفف عبارت “سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان” است همانطور که از اسم این مدارس مشخص است این سازمان سعی دارد که دانش آموزان مستعد و باهوش را در زمینه تحصیلی شناسایی کرده و آموزش دهد این مدارس در دو مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم فعالیت دارند در مورد مدارس نمونه دولتی هم باید بگوییم که از لحاظ ساختاری تقریبا چیزی شبیه به مدارس تیزهوشان هستند با اختلافاتی جزئی بطور مثال مدارس نمونه دولتی فقط در متوسطه دوم فعالیت دارند البته در ادامه بیشتر به این اختلاف ها می پردازیم.

 مدارس تیزهوشان چه ویژگی هایی دارند؟

 ۱- بهره گیری از مشاوران و معلمان توانمند: با توجه به اینکه مدارس تیزهوشان برای جذب معلمان خود معیارهای سخت تری مد نظر دارند قاعدتا معلمان و مشاورانی که در این مدرسه ها فعالیت می کنن از لحاظ سواد علمی ، نحوه برخورد با دانش آموزان ، استفاده از منابع آموزشی … نسبت به سایر همکاران خود برتری نسبی دارند.

 ۲_ امکانات آموزشی و رفاهی مناسب: شاید بتوان یکی از اساسی ترین تفاوت های مدارس تیزهوشان با سایر مدارس را در امکانات آموزشی و تفریحی مناسب برای دانش آموزان دانست عموما این مدارس دارای امکانات خوبی از قبیل کلاس های هوشمند، آزمایشگاه های مجهز ، واحدهای کامپیوتر ، زمین های ورزشی با کیفیت و… هستند که کمتر در مدارس عادی دیده می شود.

 ۳- برگزاری کلاس کنکور ، المپیاد و فوق برنامه : در بیشتر مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برنامه های آموزشی مدونی برای دانش آموزان تدارک دیده شده است به گونه ای که دانش آموزان مستعد و پرتلاش را به مقاصد تحصیلی خود برساند سالانه دانش آموزان زیادی از این مدارس در رشته و دانشگاه های برند کشور پذیرفته می شوند ضمن اینکه بسیاری از دانش آموزانی که در المپیادهای علمی در سطح کشور و جهانی رتبه می شوند از مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی می باشند.

 ۴ _ جو علمی و رقابتی : به جرات می توانم بگویم مهم ترین وجه تمایز این مدارس با سایر مدرسه ها این است که فضای علمی و رقابتی مدرسه خود به خود دانش اموزان را به سمت درس خواندن و تلاش بیشتر سوق می دهد به عنوان یک معلم این عقیده را دارم که دانش آموزان باهوش و پرتلاش هستند که به وجود اینگونه مدارس مثل تیزهوشان معنا می دهند در واقع تمام دانش آموزانی که در این مدارس هستند یک مقصد مشخص دارند ( موفقیت علمی) و همین باعث می شود برنامه علمی با استقبال دانش اموزان مواجه شود و آنها در یک فضا رقابتی تلاش مضاعفی برای رسیدن به اهدافشان داشته باشند.

 چطور می توانم وارد مدارس تیزهوشان شوم؟

 برای ورود به مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان باید در آزمون ورودی که در پایه های ششم (جهت ورود به متوسطه اول) و پایه نهم (جهت ورود به متوسطه دوم) گرفته می شود شرکت کنید آزمون های مدارس تیزهوشان اغلب در اردیبهشت یا خرداد ماه برگزار می گردد.

 از چه مطالبی در آزمون ها سوال مطرح می شود؟ آزمون ورودی پایه هفتم فقط سوالات هوش و استعداد تحلیلی است در واقع در آزمون مباحث مثل هوش تصویری ، هوش کلامی ، هوش منطقی ، الگوها ، هوش سرعتی و … مورد سوال قرار می گیرد و عملا سوالات از کتاب های درسی پایه ششم نیستند اما در آزمون تیزهوشان ورودی پایه دهم آزمون به دو بخش استعداد تحلیلی ( هوش تصویری ،هوش کلامی و….) و استعداد تحصیلی ( ریاضی ، علوم ، ادبیات فارسی و … ) می باشد که در مقاله جداگانه بطور کامل راجع به منابع آزمون صحبت خواهیم کرد نکته ای که حائز اهمیت است این است که دانش آموزانی که در مقطع متوسطه اول در مدارس تیزهوشان تحصیل می کنند بدون آزمون می توانند وارد متوسطه دوم همین مدارس شوند.

 چند اشتباه رایج در مورد مدارس تیزهوشان :

 ۱_ برخی افراد فکر میکنند مدارس تیزهوشان شهریه ندارند در حالیکه هر ساله طبق مصوبه های سازمان سمپاد از دانش اموزان شهریه دریافت می شود.

 ۲_ اکثر اولیا و دانش آموزان احساس می کنند که با قبولی در این مدارس از لحاظ علمی بیمه می شوند و دیگر به منابع آموزشی دیگر احتیاج ندارند در حالیکه علیرغم برتری های این مدارس نسبت به مدارس عادی ایرادات و ضعف های آموزشی بسیاری در مدرسه های نمونه دولتی و تیزهوشان دیده می شود که برای جبران باید راهکار آن را در منابع خارج از مدرسه مثل کتب کمک آموزشی و کلاسهای کنکور جست و جو کرد.

 ۳_ باید بدانید برخلاف باور عموم هیچ سهمیه ای در کنکور به دانش آموزان مدارس تیزهوشان به واسطه قبولی در این مدارس تعلق نمیگیرد و دانش آموزان در رقابت برابر با سایر داوطلبان قرار دارند.

در انتها و کاملا جدی می خواهم یک نکته کلیدی را در مورد دانش آموزان مدارس تیزهوشان بگویم تا به اینجای مقاله از مزایا و نکات مثبت مدارس تیزهوشان صحبت کردیم اما شاید خوب باشد حالا یک نکته منفی هم از این مدارس به عنوان زنگ خطر به متقاضیان ورود به مدرسه تیزهوشان بگوییم و آن (اعتماد به نفس کاذب ) است بسیار میبینیم دانش آموزان پس از قبولی در آزمون های ورودی دچار اعتماد به نفس کاذب می شوند و آرام آرام میزان تلاششان کم می شود و آن وقت است که ضعف های علمی به مرور زمان نمایان می شود.

 پس سعی کنید با تلاش بیشتر و استمرار آن ، مسیری را که در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی شروع کرده اید را با موفقیت به پایان برسانید.

کلاس های آموزشی تیزهوشان و نمونه دولتی

کلاس تیزهوشان یکی از خدمات گروه آموزشی ماترو (فراست) است که چندین سال در این زمینه تجربه دارند و هر ساله قبولی 100 درصدی در آزمون های نمونه دولتی و تیزهوشان دارند و بهترین تیم تدریس تهران و کرج را برای دانش آموزان ، گرد هم می آورند و با کیفیت ترین تدریس به آن ها ارائه می شود.

 برای اطلاع از این طرح های می توانید با شماره 02633341761 تماس حاصل نمایید. کلاس ها، هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در مهرشهر کرج برگزار می شود.

کلاس تیزهوشان

برای دریافت 15 دقیقه مشاوره رایگان و یا اطلاع از طرح های آموزشی و مشاوره تحصیلی ماترو با شماره آموزشگاه 026 3334 1761   تماس حاصل نمایید و یا فرم زیر را تکمیل کنید.
    نظرات برخی از دانش آموزان آکادمی ماترو آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان

    قبولی های آموزشگاه فراست